středa 4. červenec 2007
  207 Replies
  82.4K Visits
  Subscribe
Přeji všem tady hezký den, k tématu zdravotního pojištění v Anglii a ČR se tady toho napsalo už dost, nicméně informace jsou různé, některé se zakládají na pravdě a některé ne. Já bych teď napsala nejnovější poznatek, tedy informaci z centra mezistátních úhrad. Pokud něco nebude pravda, opravte mě. Je nezpochybnitelné, že zdravotní pojištění si můžeme platit pouze v jedné zemi, a to v zemi, kde pracujeme. Každý, kdo se neodhlásí od zdravotního pojištění v ČR pokud začne pracovat v Anlii, se dopouští protiprávního jednání a pokud na to česká zdr.poj. přijde, hrozí postihy za neoprávněné čerpání zdravotní péče. Leč paní na CMU mi nebyla schopná říct, co v případě, kdy se od pojištění v ČR neodhlásím, ale nebudu tady zdravotní péči čerpat a budu jen platit. Dále jsem neměla jasno v tom, zda se člověk stává pojištěncem v Anglii dnem příjezdu nebo až dnem nástupu do zaměstnání. Tady jsem trochu narazila nebo jsem odpověď nepochopila. Účastníkem systému zdravotního pojištění jsem údajně ve státě, kde právě žiju, i když tam nepracuju. Ale jak prokážu u britského lékaře, že žiju tam a ne v ČR, když mám trvalý pobyt tady a nemám např pracovní smlouvu nebo jiný doklad, který by dokazoval moje bydliště tam, to fakt nevím, Kdyby mi mohl někdo poradit, byla bych ráda. Poslední věcí je nezletilé dítě, které se mnou odchází do Anglie. Dítě se stává účastníkem systému zdr.poj. v závislosti na rodiči, takže bude taktéž zdravotně pojištěno v Anglii a tady bude moci čerpat jen neodkladnou zdravotní péči, vše navíc mu budu muset zaplatit. Výjimkou by bylo jedině požádat v Anglii o formulář E109, kde bych uvedla, že dítě nežije se mnou v Anglii, ale v ČR. V tom případě by zdravotní péči čerpalo tady a v Anglii by mělo nárok zase pouze na neodkladnou zdr. péči. Tohle všechno mi nekoresponduje s poznatky jiných lidí. Například synův pediatr mi řekl, že má zaregistrované dítě, kdy rodiče jsou zaměstnanci někde v EU a dítě při návštěvě tohoto pediatra nic neplatí a doktor si to vykazuje na zdr.pojišťovnu - dítě má vedeno pod zvláštním kódem pojištění a ve výkazech pro zdr.pojišťovnu ho uvádí ve zvláštní kolonce. Tak teď jsem z toho fakt jelen. Ještě prosba, je stále pravdou, že česká zdr.pojišťovna nemá nástroje na to, aby zjistila, že si platíte zdr. pojištění tady i v Anglii? Díky za připomínky.
asi 12 roky tomu
·
#13536
Sledujem, ze o zdravotnom poisteni tu v UK mas slusny prehlad. Hadam mi budes vediet poradit.
Na odhlasenie zo zdravotnej poistovne v SR potrebujem formular E104. ked sme on zaziadali spolu s mojim muzom, HMRC nam ho nevydalo, ale poslalo nam potvrdenie, od kedy sme tu poisteny, teda od prichodu do UK.
Mam ale jeden akutny problem, s ktorym si nevieme dat rady. Chcem poberat zdravotne poistenie v SR, pretoze chodim na pravidelne kontroly k svojmu lekarovi raz za 6 mesiacov. Zo strany slovenskej poistovne mi bolo oznamene, ze si potrebujem vybavit formular E106, slovenska zdravotna poistovna mi vyda preukaz, kde bude oznacenie "EU" a v tom pripade mozem cerpat lekarsku starostlivost v SR a slovenska poistovna posle fakturu na uhradu do UK. A tu je kamen urazu, lebo anglicka strana mi tuto E106 nechce vydat. Uz 2x som ziadala a 2x sa vyhovorili na nezmysly. Pritom nas znamy pracujuci v Rakusku tento formular dostal od rakuskej zdravotnej poistovne bez problemov. Ale asi bude hlavny problem v tom, ze v UK hradi zdravotne poistenie stat. Inak tomu nerozumiem. Dik.
asi 12 roky tomu
·
#13537
Pokym pracujes v UK, tak ti e104 nevydaju, poslu ti len potvrdenie, odkedy si v uk poisteny, to znamena od datumu tvojho prichodu do uk. A toto potvrdenie vzp postacuje, lebo je tam zaciatok tvojho poistenia a automaticky po predlozeni tohto dokladu ta odhlasia. Cize so spatnou platnostou uz nebudes neplatic, ale zaroven si skoncil zo zdravotnym poistenim v materskej krajine.
asi 12 roky tomu
·
#13538
Chci poprosit o radu. Situace je takova, jsem s rodinou necele dva roky v UK, nepracuji tady, mam stale ZP v Cechach. Vlastne az ted jsem zjistila, ze delam neco nezakonneho, protoze tim, ze ziji tady a mam zde registraci u GP, tak jsem pojistena zdravotne i zde. :S
Takze se chci v CR odhlasit. O co mi jde... az se budu opet v CR prihlasovat a dokladat, ze jsem byla pojistena v UK, na nejakem potvrzeni bude figurovat jake datum??? Bude tam datum nasi registrace u GP nebo bude zalezet na me, odkdy uvedu, ze jsem v UK?
Jde o to, abych se neodhlasila 10/2011 od ceske ZP a pak za par let jim nepredlozila doklad, ze jsem treba uz od 11/2009 registrovan u GP v UK. Tedy mela bych dva roky pojisteni soubezne ve dvou zemich EU. dekuju
asi 12 roky tomu
·
#13539
Ja by som tez mal mensi dotaz nedavno som mal uraz v pohode chodim za doktorama co ma davaju dokopi lebo koli tomu urazu som bol prace neschopny mesiac a este stale mam nasledky kotre potrvaju este dlho...ale k tomu z vyplaty mi stahuju na to zakladne zdravotne poistenie vdaka ktoremu ma osetruju da sa povedat ze zadarmo ale ziadneho odskodneho som sa nedockal za ten cas straveny doma tak sa chcem opitat ci mam pravo cerpat z toho zakladneho socialneho pojistenia uhradu alebo si mam najst nejaku spolocnost a nechat sa pojistit kde uz za nieco take sa dockam aj uhrady...
asi 12 roky tomu
·
#13540
Ahojte vsichni, kdo jeste nespi :) potrebovala bych od nekoho poradit.

Takze v roce 2007 jsem prijela do Anglie a zacala pracovat u pakistancu nedavali mi vyplatni pasky ani nic a min penez na ruku a potrebovala jsem do ceska na odhlaseni z pojistovny nejaky papir, ze pracuju v anglii a NI karticku. Tak mi muj sef vypsal papir, ze odkdy tam pracuju. Ukazala jsem jim to v Cesku a rekli mi, ze jim to staci. V roce 2009 se ta firma prejmenovala, ale z tech predeslych 2 roku jsem vlastne nedostala pasky, ani P60 ani P45, mela jsem jen to potrvzeni odkdy tam pracuju. No a z te nove prejmenovane firmy jsem dostala vyplatni pasky i P60 za rok 09/10, ale zase nemam P45. Ted uz nastesti mam praci, kde mi davaji vse. No a ja mam strach, ze jak se budu vracet do CR na stalo, ze budu muset zaplatit to zdravotni pojisteni za ty 2 roky, kde vlastne nemam ty pasky ani nic. Pritom jim to stacilo k odhlaseni, tak nevim. Muzete mi prosim poradit?

a jeste jedna otazecka: Musim se tady prihlasit na GB???jsem tu 4 roky a lekare jsem jeste nepotrebovala, je to nutnost?? budu to potrebovat treba na prokazani v CR?

dekuju moc predem za prispevky :) ;)
asi 12 roky tomu
·
#13541
Nikdo nevite jak mi poradit, nikdo s podobnou zkusenosti??
asi 12 roky tomu
·
#13544
Ahojky, mám dotaz, pořád to nějak nechápu, prosím tě, 20.8. se chystám do Londýna jako aupair s tím, že to nebudu mít na žádnou smlouvu atd. Hodně lidí mi říká, že si mám pořídit cestovní pojištění, že pak se smlouvou budu dokazovat, že jsem si platila zdravotní pojištění,až se budu přihlašovat zpět do ČR (asi po 1-2 letech s tím, že se třeba na Vánoce a jiné termíny budu vracet,ale to nebudu přiznávat :-) ) ale pak mi kamarádka řekla, že tam byla asi 2 roky, a že si pouze přes internet zařídila EHIC cartu a že nemusela platit žádné cestovní pojištění (cca 4000-5000,-) a že s tím EHIC byla pojištěná v Anglii i když byla jen jako aupair a neodváděla žádné daně. Prosím tě, co by jsi mi poradil? A zubaře žádným pojištěním nezaplatím? Díky moc za odpověď
asi 12 roky tomu
·
#13545
kuzzaatko:
kdyby jsi si precetla tohle vlakno do ktereho prispivas, tak by jsi tam odpoved nasla asi nejmene 3x

V anglii je kazdej kdo tu zije automaticky "pojistenej", respektive zadna pojistovna tu neexistuje a vsechnu zdravotni peci hradi stat VSEM lidem.

EHIC karticku si zdarma zaridis a uz se to tu take probiralo nescetnekrat.
asi 12 roky tomu
·
#13546
já to tu četla, ale nějak mi pořád nebylo jasné, jak je to s tou EHIC kartou, všude kde jsou diskuze aupair a jsou tam dotazy o pojištění, tak všichni říkají, že si musíme udělat cestovní připojištění, pak mi kamarádka řekla, že mi stačí EHIC, která je zdarma, a žádné cestovní připojištění nepotřebuji, takže ušetřím 4000 a více, proto chci mít jistotu, že to VZP pojištovně bude pak stačit, jako doklad o placeném pojištění, a pokud bude v tvých silách, můžeš mi říct, jak je to s tou lékařskou péčí? opravdu budu ve zdravotním středisku pod NHS ošetřena zdarma (gynekologii asi nevíš,že? :) a jak je to s lékama? díky moc za radu
asi 12 roky tomu
·
#13547
po stopadesate devate

-BUDES OSETRENA ZDARMA BEZ OHLEDU JESTLI MAS NEJAKOU KARTICKU,
-NECO JAKO GYNEKOLOGII TADY VUBEC NEZNAJI NA TO ZAPOMEN,
-ANTIKONCEPCI TI ZADARMO PREDEPISE OBVODAK,
-NORMALNI LEKY JSOU ZADARMO, PLATIS JEN ZA RECEPT PAUSALNI CASTKU (MYSLIM 7 LIBER)
-ZUBARE SI PLATIS VZDY
asi 12 roky tomu
·
#13548
kuzaatko:
kdyz budes tady, tak budes mit narok na peci jako anglican - zadarmo a nic moc. gynekologii si radsi vybav v cechach...
pokud se Ti neco stane, a budes potrebovat transport do cech, nemocna, mas smulu, to by Ti platilo cestovni.
Kdyz se odhlasis v Cechach a pojedes jen s EHIC kartou, tak zas mas narok jen na neodkladnou peci, kterou navic stejne budes muset zaplatit, a pak si to nechavat proplatit z UK (vedou o tom diskuze na forech EHIC).
A ted jedna prakticka: ja mam spatny zuby, a k zubari tu sice chodim ke statnimu (NHS), lec na soukromy pausal (i tak me necha tyden cekat na osetreni pri akutni bolesti...) nemit soukrome pojisteni, tak je to dost mastny. Zvaz teda, jestl ise Ti nevyplati mit pojisteni na zuby. (me vypadavaj plomby zasadne v zahranici)
asi 12 roky tomu
·
#13549
EHIC UK je ti v UK na nic a jako doklad pro ceskou ZP ti nestaci bo na ni neni datum vydani. A dokazovat ceske ZP, ze jsi byla v uk pojistena musis jenom pokud se odhlasis od ceske ZP.
Pokud zijes v UK, zaregistrujes se u GP, tak jsi pojistena v UK, aniz si neco platis. A pokud se neodhlasis z ceskeho ZP, tak porusujes zakon. Nesmis mit dve zdravotni pojisteni v EU.
EHIC UK maji anglani jenom na dovolenou po eu :cheer:
K tomuto dotazu nejsou zatím žádné odpovědi.

Inzerce - Nové inzeráty