středa 4. červenec 2007
  207 Replies
  82.3K Visits
  Subscribe
Přeji všem tady hezký den, k tématu zdravotního pojištění v Anglii a ČR se tady toho napsalo už dost, nicméně informace jsou různé, některé se zakládají na pravdě a některé ne. Já bych teď napsala nejnovější poznatek, tedy informaci z centra mezistátních úhrad. Pokud něco nebude pravda, opravte mě. Je nezpochybnitelné, že zdravotní pojištění si můžeme platit pouze v jedné zemi, a to v zemi, kde pracujeme. Každý, kdo se neodhlásí od zdravotního pojištění v ČR pokud začne pracovat v Anlii, se dopouští protiprávního jednání a pokud na to česká zdr.poj. přijde, hrozí postihy za neoprávněné čerpání zdravotní péče. Leč paní na CMU mi nebyla schopná říct, co v případě, kdy se od pojištění v ČR neodhlásím, ale nebudu tady zdravotní péči čerpat a budu jen platit. Dále jsem neměla jasno v tom, zda se člověk stává pojištěncem v Anglii dnem příjezdu nebo až dnem nástupu do zaměstnání. Tady jsem trochu narazila nebo jsem odpověď nepochopila. Účastníkem systému zdravotního pojištění jsem údajně ve státě, kde právě žiju, i když tam nepracuju. Ale jak prokážu u britského lékaře, že žiju tam a ne v ČR, když mám trvalý pobyt tady a nemám např pracovní smlouvu nebo jiný doklad, který by dokazoval moje bydliště tam, to fakt nevím, Kdyby mi mohl někdo poradit, byla bych ráda. Poslední věcí je nezletilé dítě, které se mnou odchází do Anglie. Dítě se stává účastníkem systému zdr.poj. v závislosti na rodiči, takže bude taktéž zdravotně pojištěno v Anglii a tady bude moci čerpat jen neodkladnou zdravotní péči, vše navíc mu budu muset zaplatit. Výjimkou by bylo jedině požádat v Anglii o formulář E109, kde bych uvedla, že dítě nežije se mnou v Anglii, ale v ČR. V tom případě by zdravotní péči čerpalo tady a v Anglii by mělo nárok zase pouze na neodkladnou zdr. péči. Tohle všechno mi nekoresponduje s poznatky jiných lidí. Například synův pediatr mi řekl, že má zaregistrované dítě, kdy rodiče jsou zaměstnanci někde v EU a dítě při návštěvě tohoto pediatra nic neplatí a doktor si to vykazuje na zdr.pojišťovnu - dítě má vedeno pod zvláštním kódem pojištění a ve výkazech pro zdr.pojišťovnu ho uvádí ve zvláštní kolonce. Tak teď jsem z toho fakt jelen. Ještě prosba, je stále pravdou, že česká zdr.pojišťovna nemá nástroje na to, aby zjistila, že si platíte zdr. pojištění tady i v Anglii? Díky za připomínky.
asi 12 roky tomu
·
#13551
to Michellka: jestli jsi se v Cr odhlasovala na zaklade zamestnani a nemela si zadne pripojisteni,kterym by si mohla dolozit,ze jsi pojsitena byla,tak budes muset sve pojisteni dolozit! i kdyby si byla pryc15 a vice let,to neni podstatne,dolozit to budes muset VZDY!!! kdyz nemas zamestnani staci pripojisteni,ale musis byt pryc minimalne pul roku a samozrejme doba pripojiseni se musi rovnat dobe pobytu.pojistovne staci P60s a P45s nebo pak drivejsi E301, E104 a soucasna U1. k vydani U1 budes ale potrebovat peckove formulare. zadne podepsani,ze jsi byla v zahranici zadne pojistovne stacit nebude,co nedolozit,to zpetne zaplatis a to bez vyjimky. dokladat to nemusis pouze v pripade,ze by si se do CR nikdy nevracela.
timto se dostavam i k otazce zdravotniho pojisteni pro aupair - je uplne jedno,ze v UK nikdo pojisteni neplati a pojistena zde budes jenom na zaklade toho,ze tu budes zit,ceskou zdravotni pojistovnu po tvem navratu bude zajimat potvrzeni tohoto pojisteni a to jako aupair mit v ruce nebudes! a vysvetlovat jim muzes,co chces,neúpmuze ti to.budou chtit formulare.protoze prace aupair neni klasicke zamestnani,nebudes mit ani P60 ani P45,takze nebudes mit zakladni papiry nutne pro vydani U1,takze nevim,jak toto pojisteni v CR dolozis a dolozit ho budes muset.takze vsem aupair radim si zridit pripojisteni,je to stale o hodne levnejsi nez platit klasicke pojisteni v CR,ktere je tusim cca 1200kc na mesic. pro tyto pripady je vhodne pripojisteni k platebnim kartam,je to levne a dostacujici.
to Zlatka: na EHIC mas pravo na osetreni na veskerou nezbytnou lekarskou peci a podotykam,ze v tomto pripade slovo "nezbytna" neni pouhym synonymem slova "neodkladna",ale zahrnuje daleko sirsi peci.prakticky se blizi peci plne,veskera potrebna lekarska pece po dobu tveho pobytu v CR.nikdy jsem nic platit nemusela.jenom je dobre vedet,jak se takove veci papirove osetri neb ne vsechna zdravotni zarizeni a lekari s tim maji zkusenost.je dobre si to osetrit dopredu na zdravotni pojistovne pro pripad potreby.
prosim vsechny odpovidaji na otazky zdravotniho pojisteni neposkytovat nepravdive ci zavadejici informace.mne to nevadi,ale dotazujicim by jednou mohlo.diky.
asi 12 roky tomu
·
#13552
to Hampli
A jaky je rozdil mezi au pair a mnou, kdyz ja budu dva roky zit v uK a od ceske ZP se odhlasim? A pracovat v UK nebudu. Predpokladam, ze dlozim, ze jsem byla "pojistena" v UK stejne jako au pair, na nekterem tom formulari.
asi 12 roky tomu
·
#13553
diky moc hampli za ujasneni, ja to fakt pochopila, ze clovek muze byt pozadan o zaplaceni na miste. pravda, asi to vic zalezi v jake zemi potrebuje tu neodkladnou peci.

nicmene k doktorovi clovek v cechach muze, i kdyz neni v cechach pojisten, jen se s nim dohodne, ze mu to plati hotove (delam to tak u gynekologa a nema s tim problem...)
asi 12 roky tomu
·
#13555
ano Megynko,Ty mas maprostou pravdu,Tvuj prispevek jeste nebyl zobrazeny,kdyz jsem psala svuj. take jsem napsala co Ty.ze cestovni pripojisteni staci.a Ty sis to jako jedna z mala zjistila naprosto spravne a nespolehas se na to,ze kdyz zijes v UK,tak jsi automaticky pojistena,ale ceske pojistovne to musis dolozit papirama,ze jsi tu pojsitena,takze cestovni pripojisteni je to spravne reseni pro aupairky.
asi 12 roky tomu
·
#13556
to zlatka: ano,ja si gynekologa taky vzdycky platila,to jsou preventivni kontroly.na zadne preventivky se EHIC nevztahuje,tedy s vyjimkou narozenych deti. a ty castky jsou velmi prijatelne.vzdy jsem si hradila i zubare. EHIC a tedy narok na nezbytnou peci se vztahuje na jakoukoli nemoc,zdravotni problem,uraz,ktery te postihne po dobu tveho pobytu v jine zemi.rozhodne neco takoveho nemusis automaticky platit,protoze kdyz je potreba lekarske pozornosti k tvemu problemu,tak se ti musi dostat takove pece,aby jsi se nemusela vracet do zeme puvodu/uk predcasne pred ukoncenim sveho pobytu v cr.nevztahuje se to na preventivni kontroly,to je samozrejme a nevztahuje se to na zdravotni peci,kterou by jsi zamerne prijela do cr cerpat. kdyby se ti neco prihodilo v uk a ty se rozhodla,ze se nechas osetrit v cr.tam jsou jine postupy a musela by sis zadat o povoleni od DWP.,EHIC se na toto nevztahuje.
ejvis: paklize nebudes v Uk dva roky pracovat,tak bych si zridila stejne jako aupair pripojisteni.neco zakladniho levneho k platebni karte. nevim,predpokladam,ze by se dalo uplatnit i to,kdyz budes v UK treba zit s manzelem,ktery zde pracuje a tudiz hlavni teziste tveho zajmu bude v UK - ciste teoreticky by meli toto zohlednit a prijmout jako prokazani tveho zdravotniho pojisteni manzelovy formulare.ale to je z me strany ciste teoreticke uvazovani,takto nejak by to melo fungovat,ale jaka je praxe v tomto bode,to opravdu nevim.zkus se poptat primo na pojistoven nebo kontaktuj ministerstvo zdravotnictvi,ti by ti take meli poskytnout odpoved.
asi 12 roky tomu
·
#13557
S tim komercnim pojistenim za tech 4000, je to naprosto v poradku a pro klid duse je to urcite dobre a zcela vam to doporucuju, je to nejrychlejsi a nejmene problematicka cesta.

Ale neni to opravdu nutne za kazdou cenu i kdyz nekdo jede jako au-pair.
Kdyz je clovek v UK tak za nej opravdu vsechno plati stat. Kdyz clovek konci pobyt tady v UK tak muze o vsechny ty papiry pozadat stejne i kdyz tu nepracoval, jde jen o to nejak duveryhodne dokazat ze tu clovek zil. jednim z moznych dukazu jsou treba registrace u obvodniho doktora, funkcni ucet u banky, potvrzeni o navstevovani skoly,..... proste cokoliv co nejak dokaze ze tu clovek nebyl jen jako turista.

Pravda nekdy je problem pri odjezdu z CR donutit nejakou babu sedici za okynkem ve zdravotni pojistovne aby vam to zdravotni pojisteni zrusila k nejakemu datu co odjizdite do UK, protoze ona tvrdohlave tvrdi ze vam to nezrusi dokud nebudete mit potvrzeni ze to platite nekde jinde, vetsinou staci jen jit k jinemu okynku s jinou babou a uz to jde.
asi 12 roky tomu
·
#13558
nevim Osmero,kdyz zadas o U1 tak je tam jasne napsano,co ke sve zadosti musis dolozit - P60s, P45s, breznove vyplatnice. zatim jsem neslysela,ze by stacilo treba potvrzeni ze skoly,minimalne to na tom formulari neni zmineno,ale bylo by fajn,kdyby nekdo statecny nam v tomto bode udelal jasno a zjistil to;)
asi 12 roky tomu
·
#13559
jiz to tu nekdy nejaka au-pair psala ze sla touto cestou a U1 (v te dobe jeste jen jeden z tech Exxx formularu) ji vydali. Sice jim musela dvakrat vysvetlovat jak to je a kcemu ten papir potrebuje, ale nakonec to bylo relativne bez problemu.
Jak rikam, to komrcni pojisteni je jasna,rychla a bezpecna cesta, tohle je jen dalsi moznost, ale neni tak "straightforward"
asi 12 roky tomu
·
#13560
to hampli
Ziju v uK s muzem a dcerou, tedy je blbost platit si cestovni pripojisteni.
Ale potrebuju na pojistovne vyplnit ten formular " O tezisti zajmu vEU", presne jak pises. Jsem tam jako tzv. "osoba neaktivni".
Hodne informaci jsem vycetla na http://www.cmu.cz a komunikovala s nimi mailem.
Na ZP se odhlasim, jen co pani urednice zjisti, kde ma najit ten "formular o tezisti..." Rikala, ze mi zavola, cekam tyden! :woohoo:

to osmera
Presne tak! Prvni, co na me baba v ZP MV vybalila, ze me odhlasi, az ji dolozim, ze jsem pojistena v UK. Ale myslim, ze jsem ji presvedcila, ze nema pravdu, ze to staci dolozit az pri opetovnem prihlasovani v CR.
Ale teda musela jsem se pekne vyzbrojit informacema, urednice nevi nic! Nebo mam smulu na ty dve v nasem meste!
No ale jsem zvedava, jak budu dokladat, ze jsem skutecne v UK zila, snad bude stacit registrace u GP nebo neco podobneho.
asi 12 roky tomu
·
#13561
Děkuji všem za rady, dnes jsem byla se ségrou u Allianz a udělala jsem si tam cestovní pojištění, není to špatné, hold jsem si připlatila, ale snad až se vrátím,tak nebudu mít problém s pojišťovnou, díky moc za rady všem, mějte se
asi 12 roky tomu
·
#13562
@ejvis: odhlasit te musi bud k datu zamestnani nebo k datu odchodu ze zeme,s tim neni treba si lamat hlavu.ale podobna neznalost me taky zarazi a neni to poprve,co takove veci slysim.dokonce se mi stalo,ze jsem vlastne poskytla informace urednikovi z ministerstva,coz me zarazilo upne nejvic,ale to bylo o necem jinem.dokladat budes az po navratu.jestlize dopredu vyplnis ten formular,o kterem se zminujes,tak potom by mel dokladat jenom manzel a Ty i dcera by jste tedy mely mit pojisteni timto dolozeno automaticky,tak jak jsme o tom v predchozim prispevku uvazovala.predpokladam,ze jenom musis byt odhlasena zavcasu z CR a on pak musi mit prislusne formulare.ja myslim,ze to bude ok;) nejhur se odvolas na ministerstvo a bude te to stat trochu pisemneho dohadovani,ale dopadne to urcite ve Tvuj prospech.

ono i to pripojisteni pro aupair zni vlastne nelogicky,ale v tomto pripade nez bych mela bojovat s tupejsim urednim simlem,tak si neco zaplatim a mam klid.
asi 12 roky tomu
·
#13563
Dnes mi přišlo od VZP psaní, že "Z důvodu nedoložení zdravotního pojištění ze zahraničí, v období od 15.11.2010 – 31.12.2010, Vám tuto odhlášku ruším. Pojištění mělo být doloženo do 1 měsíce po Vašem návratu do ČR. Vznikla Vám tím povinnost doplatit pojistné a penále."
Chci se zeptat co s tím. Jako blbej poctivec jsem se odhlásil od VZP v listopadu, začal pracovat v UK, v lednu jsem přijel, přihlásil se na VZP a v polovině února se poctivě odhlásil. Pojištění zdravotní jsem si v mezidobí kdy jsem byl v ČR platil. Problém je, že jak jsem pochopil, pojišťovna po mně chce formulář E104 který ovšem získám po vyplnění formuláře CA3916, který se vyplňuje pokud chci zřejmě nadobro opustit GB. Ale já tedy teď bydlím a zřejmě nafurt. Navíc jsem byl de facto zaměstnán přes umbrella company a doposud jsem od nich nedostal formulář P60 který je nutný vůbec pro odeslání CA3916. K tomu CA3916 - přímo ve formuláři je uvedeno : This cannot be issued until you:

• are living in an EEA country
• are leaving the UK within the next two weeks, or
• have a final UK payslip.

Ale já nemám žádný FINAL payslip. Protože tady prostě nekončím.
A GB neopouštím - naopak jsem tu dostal další práci na nejméně 2 roky

Prosím o radu co s tím. Případám si jako v Hlava XXII.
K tomuto dotazu nejsou zatím žádné odpovědi.

Inzerce - Nové inzeráty