středa 4. červenec 2007
  207 Replies
  82.4K Visits
  Subscribe
Přeji všem tady hezký den, k tématu zdravotního pojištění v Anglii a ČR se tady toho napsalo už dost, nicméně informace jsou různé, některé se zakládají na pravdě a některé ne. Já bych teď napsala nejnovější poznatek, tedy informaci z centra mezistátních úhrad. Pokud něco nebude pravda, opravte mě. Je nezpochybnitelné, že zdravotní pojištění si můžeme platit pouze v jedné zemi, a to v zemi, kde pracujeme. Každý, kdo se neodhlásí od zdravotního pojištění v ČR pokud začne pracovat v Anlii, se dopouští protiprávního jednání a pokud na to česká zdr.poj. přijde, hrozí postihy za neoprávněné čerpání zdravotní péče. Leč paní na CMU mi nebyla schopná říct, co v případě, kdy se od pojištění v ČR neodhlásím, ale nebudu tady zdravotní péči čerpat a budu jen platit. Dále jsem neměla jasno v tom, zda se člověk stává pojištěncem v Anglii dnem příjezdu nebo až dnem nástupu do zaměstnání. Tady jsem trochu narazila nebo jsem odpověď nepochopila. Účastníkem systému zdravotního pojištění jsem údajně ve státě, kde právě žiju, i když tam nepracuju. Ale jak prokážu u britského lékaře, že žiju tam a ne v ČR, když mám trvalý pobyt tady a nemám např pracovní smlouvu nebo jiný doklad, který by dokazoval moje bydliště tam, to fakt nevím, Kdyby mi mohl někdo poradit, byla bych ráda. Poslední věcí je nezletilé dítě, které se mnou odchází do Anglie. Dítě se stává účastníkem systému zdr.poj. v závislosti na rodiči, takže bude taktéž zdravotně pojištěno v Anglii a tady bude moci čerpat jen neodkladnou zdravotní péči, vše navíc mu budu muset zaplatit. Výjimkou by bylo jedině požádat v Anglii o formulář E109, kde bych uvedla, že dítě nežije se mnou v Anglii, ale v ČR. V tom případě by zdravotní péči čerpalo tady a v Anglii by mělo nárok zase pouze na neodkladnou zdr. péči. Tohle všechno mi nekoresponduje s poznatky jiných lidí. Například synův pediatr mi řekl, že má zaregistrované dítě, kdy rodiče jsou zaměstnanci někde v EU a dítě při návštěvě tohoto pediatra nic neplatí a doktor si to vykazuje na zdr.pojišťovnu - dítě má vedeno pod zvláštním kódem pojištění a ve výkazech pro zdr.pojišťovnu ho uvádí ve zvláštní kolonce. Tak teď jsem z toho fakt jelen. Ještě prosba, je stále pravdou, že česká zdr.pojišťovna nemá nástroje na to, aby zjistila, že si platíte zdr. pojištění tady i v Anglii? Díky za připomínky.
asi 12 roky tomu
·
#13564
VAzeni pratele

osmera ma v jednom pravdu.Ono to opravdu tak nejak bude ze kdyz dokazete ze tam jste tak by to melo stacit.Jenze nasim urednikum nic nevysvetlite a ono opravdu budou chtit vedet nebo spise videt prave ty P45 nebo P60 apod coz znamena mit tam praci.A cestovni pojisteni je komercni pojisteni to VAm asi nase urady neuznaji protoze komercni pojisteni neni zakladni jako NIN ale je to proste pripojisteni dobrovolne.Nase urad ybudou zrejme chtit dukaz o zakladnim pojisteni.Je to neco jako u auta zakladni pojistka a dobrovolne tzv. Havarijni pojisteni.
Jinak rozplyvani se pana OSmery nad rozeziracim systemem kdy Britanie rozdava lidem kteri ani nepohnuli rukou a jeste jim umoznuje parazitovat na National Health Systemu je opravdu uzasne ale bohuzel pravda.To ze je Britanie dnes nejzadluzenejsi neeurovou zemi v Evrope a hrozi ji do par mesicu snizeny rating a tiom dalsi pad meny a dalsi zdrazovani a setreni zvlast kdyz roste nezamestnanost je neco na co by ani Rekove nevyymsleli.A to nemluvim o zvysovani min. mzdy v krizi kdy podniky musi setrit.Ano vazeni je to divne ale opravdu nemusite nic platiti i kdyz nedelate.Britsky pozivacny system na sileny dluh se o vas postara.Jen se nechci dockat toho ze az bude EU zachranovat Britanii uz podruhe pred bankrotem (poprve to bylo v 76tem) tak aby jsme na to doplaceli i my v Cesku .Agor ti co tam zili sedm let jako ja a videli ty zrudne Tax Credity apod perverznosti.GOD SAVE THE QUEEN
asi 12 roky tomu
·
#13565
to hampli
Tak dneska jsem si na pojistovne vyzvedla nejaky formular, kde je stejne napsane, ze " v clenksem state EU budu vykonavat zamestnani", to pry skrknu, ze nebudu.
A stejne tam podepisuju, ze pak "zamestnani" dolozim formularem E104, pracovni smlouvou nebo potvrzenim zamestnavatele, ci P45 nebo P60. :S
Coz asi tezko dolozim. Navim ten E104 uz ani neni, je to CA 3916 a ten mam vytistetny a koukam na nej, ale teda ten je spis taky cely pro lidi, co tam makaj.
A problem je, ze ja se mozna s dcerou za rok vratim, ale muj muz tam zustane dele.

to DH007
ty jsi doktor, ne? ;) Ja myslim, ze ty by jsi se nemel porad dokola prihlasovat a odhlasovat, ale proste se odhlasit, vyridit si EHIC UK a tim padem mit v CR jen akutni peci (jako cizinec) a az se budes opravdu vracet, tak dolozis, ze jsi byl pojisteny celou dobu v UK. Tobe jde o ty "mezidobi", kdy jsi v CR a nemas zrovna prac. smlouvu, ze? Ale na to bych se vyprdla, zvlast pokud pracujes pres agenturu, tak jsi jakoby jeji zamestnanec.
Nestaci pojistovne ukazatat pracovni smlouvu nebo vyplatni pasku za to obdobi? Myslim, ze by melo.
asi 12 roky tomu
·
#13566
to ejvis: to je nejak cele spatne.on totiz opravdu existuje nejaky formular,kde podepisujes neco o hlavnim tezisti svych zajmu. nevim ale,jestli se to netyka jen domovskych zemi.myslim tim,ze kdyby jsi treba byla cizinkou a zila v CR,tak by jsi ceske pojistovne musela podepsat,ze v CR mas sve teziste zajmu a ze nemas v jinem state pojsiteni a pak si muzes zridit zdrav.pojisteni v CR.
urcite bych se na Tvem miste obratila na referenta pro EU dane pojistovny a kdyz to nepomuze,tak kontaktuj ministerstvo zdravotnictvi. chapala bych,kdyby ten formular pouzili i na to,ze budes v Uk pobyvat opravdu jako nevydelecne cinna osoba,ale vysvetlila Ti ta urednice ty dodatky o tom,co vse pak mas dolozit? paklize ovsem tyto dodatky pro Tebe automaticky skrtnutim toho,ze bude v UK vykonavat pracvoni cinnost,neplati.az jim to das podepsana,jeste se na to zeptej a opravdu chtej mluvit jeste s nekym,kdo resi pojisteni v EU,urcite nekoho takoveho maji,pravdepodobne ne na male pobocce,ale v okresnim nebo krajskem meste.
asi 12 roky tomu
·
#13567
drachir 24: ‘‘A cestovni pojisteni je komercni pojisteni to VAm asi nase urady neuznaji protoze komercni pojisteni neni zakladni jako NIN ale je to proste pripojisteni dobrovolne. Nase urady budou zrejme chtit dukaz o zakladnim pojisteni. Je to neco jako u auta zakladni pojistka a dobrovolne tzv. Havarijni pojisteni.‘‘
**********************

Nemas pravdu. Odhlasis-li se z duvodu nepretrziteho dlouhodobeho pobytu v zahranici (dele jak 6 mesicu) od sve domovske pojistovny (= vratis karticku), musis po svem navratu domu dolozit ze po celou tu v Cechach nepojistenou dobu jsi byl zdravotne pojisten jinak – a to naprosto jedno jak. Jedno jestli z pozice toho ze jsi v zahranici pracoval, nebo protoze jsi byl pojisten komercne jako turista. Au-pair ktera si sjedna komercni cestovni pojisteni neni z pohledu ceske pojistovny nic jineho nez turista, a jako turista je v tom zahranici i zdravotne pojistena, coz je naprosto v poradku a dostacujici. Jak myslis ze jsem to delal ja kdyz jsem nekolik let po sobe vyrazel na pulrocni vandry po Evrope? K platebni karte jsem mel sjednane celorocni cestovni pojisteni, v kvetnu se na sve pojistovne odhlasil, a v listopadu zase prihlasil a dolozil ze jsem po celou tu dobu byl pojisten komercne.
Stejne tak jsem tim nejlevnejsim komercnim zadravotnim pojistenim VZP - tehdy cca 17Kc/den (kdyz mi vyprselo to celorocni ke karte) vykryl veskerou dobu bez prace behem sveho prvniho pracovniho roku v Britanii – i kdyz uz jsem tu byl jako rezident a ze zakona to bylo nejspis zbytecne. Ale bylo to pro klid duse abych se pak po navratu do Cech nemusel na sve pojistovne dlouhe hodiny hadat s nejakou urednickou myskou ktera nema nejmensi poneti o tom jak to v EU funguje – coz v Cechach opravdu neni nic neobvykleho :-).
asi 12 roky tomu
·
#13568
to hampli
No musim rict, ze jsi mi nasadila brouka do hlavy. Asi napisu zase mail te pani v Praze, co ma u ZPMV na starosti EU, jestli mi vazne dali spravny formular.
Mne se to totiz taky nezda, ze bych mela dolozit vyplatni pasky atd... ja se te urednice ptala a ona mi rekla, ze dolozim E104, ten uz teda neexistuje. Resp. je zahrnut v tom CA 3916.
Nechce se mi podepisovat neco, co vim, ze neni pravda. :dry:
asi 12 roky tomu
·
#13569
jdi na pohotovst, tam by te meli osetrit bez niceho, pokud je to dostatecne akutni.

GP te nemusi prijmout z ruznych duvodu, to zalezi na jejich recepci.

ale rozhodne nepotrebujes pas, staci nejake photo ID. ridicak?
asi 12 roky tomu
·
#13570
Zdravím a obracím se s dotazem,

příští týden odjíždím do Anglie s cílem najít si práci po příjezdu a zůstat tam – v ČR si momentálně platím ZP a paní na VZP mě vybavila formulářem E902 (Oznámení pojištěnce), který jim s průkazem předám po nalezení práce a kterým mě odlásí. Momentálně mám zajištěné jen ubytování, tudíž mám britskou adresu.
Je mi jasné, že mám nárok na nezbytnou zdr. péči v UK, chtěla jsem se ale zeptat, jestli se po příjezdu můžu IHNED registrovat ke GP, nebo až poté, co si najdu práci a tudíž odhlásím od ZP v ČR? Asi to druhé, že?

Po pročítání fóra vím, že nemám povinnost se hlásit na Job Centre, ale chtěla jsem se přihlásit abych měla nějakou podporu, jenže jakmile to udělám, budu součástí jejich systému a tudíž bych měla dvojí pojištění, je to tak? Takže to taky nebudu moct?

Na VZP mi řekli, že bez zajištěné práce mě ale neodhlásí, jen pokud plánuju vyjet na 6+ měsíců.
Jelikož jedu úplně sama a nikoho v Anglii neznám, radši se tu blbě ptám, než něco zvorat.

A ještě jedna věc, kdybych práci našla, od ZP v ČR se odhlásila, ale chtěla bych zpátky v ČR podstoupit nějaké preventivní prohlídky u lékařů, na základě jakých dokladů to bude možné? Na UK Ehic kartě, nebo ani to mít nemusím? Nemám v tom moc jasno, tak snad mi to někdo trochu vysvětlí…

Díky za připomínky
asi 12 roky tomu
·
#13571
To Jana

Hmm tak hodne stesti.To zustani si stejne rozmyslite ale to je jedno.Dle dotazu ze kterych vyplyva ze nevite vubec nic o zivote v cizine narazite na jinou realitu takze to zustavani tam si nechte az po nejakem roce prace tam jestli v te bide tam vubec nejakou sezenete.Byl jsem tam skoro 8 let a vim o cem mluvim.ted jsem v HOlandsku a nebe a dudy.Jestli tam ale jedete jako nektere naivky se vdat tak to narazite uplne.
Ale k vasim dotazum.Pojistovna vam lze.Odhlasit vas muze a je na vas pokud se vratite do sesti mesicu nebo budete pres.
Na podporu a ruzne davky ktere se nastesti budou rusit a omezovat mate narok az po roce.V roce 2012 bude GB drtive setrit a dotkne se to konecne lidi jako vy co by chteli hned nabehnout na jejich soc. system.
asi 12 roky tomu
·
#13572
1. mela jsi se dozadovat odhlaseni v CR, protoze na dalku je to trochu problematicke a tech vice nez 6 mesicu tady asi urcite budes.
2. kdyz prijedes tak se klidne hned muzes jit prihlasit k nejakemu GP, pocitej s tim ze po tobe bude chtit nejaky proof of address kterej temer najisto nemas
3. veskerou zdravotni peci tady mas zadarmo a je to primo z anglicke pokladny
4. vyrid si okamzite EHIC kartu ( https://www.ehic.org.uk/Internet/home.do) a z tou kartou te jiz v CR odhlasi (at uz jsi zamestnana a nebo ne).
5. Kdyz budes v CR odhlasena, tak pochopitelne nemuzes na zadne preventivni prohlidky, anglicke pojisteni plati v cechach jen na nalehave osetreni (prokazes se EHIC kartou).

drachir nema pravdu, na jakekoliv davky ci podporu mas narok okamzite, skoncilo prechodne obdobi a tudiz mame v UK naprosto stejna prava jako kterykoliv obcan UK
asi 12 roky tomu
·
#13573
to drachir24:tou podporou od Jobcentra jsem nemyslela hned dávky nebo příspěvky, ale podporu při hledání práce. S úmyslem vdát se tam, tam taky nejedu! Nesmysl! A tím, že sem napsala,že tam chci zůstat, jsem chtěla naznačit, že nehodlám po dvou měsících pláchnout.

to osmera: Díky za informace.VZP mě odhlásit fakt nechtěli, dali mi ale plnou moc pro sestru pro vyřízení mého odhlášení(faxem pak pošlu kopii smlouvy a kartička půjde poštou).
Potvrzení o adrese mám,jelikož mám nájemní smlouvu.To by mělo stačit.

Chtěla jsem fakt jen vědět, jestli se můžu hlásit k GP a na Jobcentrum, i když budu platit ZP v Čr, což jsem zjistila že můžu, to mi stačí.

Ještě jednou díky...
asi 12 roky tomu
·
#13575
V CR je kazdy, kdo se prokazou evropskou kartickou EHIC osetren zdrama. Myslim tim akutni osetreni.
Takze v CR bude osetrena zdarma, po predlozeni EHIC UK. Pokud ji nepredlozi, zaplati si plnou cenu za osetreni, stejne jako kazdy cizinec.
asi 12 roky tomu
·
#13576
hm,Tuxi,tak po mne nikdy zadny GP proof of address nechtel. proste jsem nahlasila adresu,kde bydlim a nijak jsem nemusela dokladat,ze tam skutecne bydlim.byla jsem postupne registrovana jiz na trech centrech (diky stehovani).
na EHIC budes osetren zdarma i v CR paklize se jedna o akutni zdravotni problem,potrebu neodkladne pece kvuli urazu,nemoci,ke kterym doslo za tveho pobytu v CR.
K tomuto dotazu nejsou zatím žádné odpovědi.

Inzerce - Nové inzeráty