středa 4. červenec 2007
  207 Replies
  82.4K Visits
  Subscribe
Přeji všem tady hezký den, k tématu zdravotního pojištění v Anglii a ČR se tady toho napsalo už dost, nicméně informace jsou různé, některé se zakládají na pravdě a některé ne. Já bych teď napsala nejnovější poznatek, tedy informaci z centra mezistátních úhrad. Pokud něco nebude pravda, opravte mě. Je nezpochybnitelné, že zdravotní pojištění si můžeme platit pouze v jedné zemi, a to v zemi, kde pracujeme. Každý, kdo se neodhlásí od zdravotního pojištění v ČR pokud začne pracovat v Anlii, se dopouští protiprávního jednání a pokud na to česká zdr.poj. přijde, hrozí postihy za neoprávněné čerpání zdravotní péče. Leč paní na CMU mi nebyla schopná říct, co v případě, kdy se od pojištění v ČR neodhlásím, ale nebudu tady zdravotní péči čerpat a budu jen platit. Dále jsem neměla jasno v tom, zda se člověk stává pojištěncem v Anglii dnem příjezdu nebo až dnem nástupu do zaměstnání. Tady jsem trochu narazila nebo jsem odpověď nepochopila. Účastníkem systému zdravotního pojištění jsem údajně ve státě, kde právě žiju, i když tam nepracuju. Ale jak prokážu u britského lékaře, že žiju tam a ne v ČR, když mám trvalý pobyt tady a nemám např pracovní smlouvu nebo jiný doklad, který by dokazoval moje bydliště tam, to fakt nevím, Kdyby mi mohl někdo poradit, byla bych ráda. Poslední věcí je nezletilé dítě, které se mnou odchází do Anglie. Dítě se stává účastníkem systému zdr.poj. v závislosti na rodiči, takže bude taktéž zdravotně pojištěno v Anglii a tady bude moci čerpat jen neodkladnou zdravotní péči, vše navíc mu budu muset zaplatit. Výjimkou by bylo jedině požádat v Anglii o formulář E109, kde bych uvedla, že dítě nežije se mnou v Anglii, ale v ČR. V tom případě by zdravotní péči čerpalo tady a v Anglii by mělo nárok zase pouze na neodkladnou zdr. péči. Tohle všechno mi nekoresponduje s poznatky jiných lidí. Například synův pediatr mi řekl, že má zaregistrované dítě, kdy rodiče jsou zaměstnanci někde v EU a dítě při návštěvě tohoto pediatra nic neplatí a doktor si to vykazuje na zdr.pojišťovnu - dítě má vedeno pod zvláštním kódem pojištění a ve výkazech pro zdr.pojišťovnu ho uvádí ve zvláštní kolonce. Tak teď jsem z toho fakt jelen. Ještě prosba, je stále pravdou, že česká zdr.pojišťovna nemá nástroje na to, aby zjistila, že si platíte zdr. pojištění tady i v Anglii? Díky za připomínky.
asi 12 roky tomu
·
#13577
po nas GP take nechtel proof of adress, stacilo vypnit adresu ve formulari. Nikdo to nekontroloval, na recepci chteli pasy.
asi 12 roky tomu
·
#13579
nevim Osmero,kdyz zadas o U1 tak je tam jasne napsano,co ke sve zadosti musis dolozit - P60s, P45s, breznove vyplatnice. zatim jsem neslysela,ze by stacilo treba potvrzeni ze skoly,minimalne to na tom formulari neni zmineno,ale bylo by fajn,kdyby nekdo statecny nam v tomto bode udelal jasno a zjistil to;)


jiz to tu nekdy nejaka au-pair psala ze sla touto cestou a U1 (v te dobe jeste jen jeden z tech Exxx formularu) ji vydali. Sice jim musela dvakrat vysvetlovat jak to je a kcemu ten papir potrebuje, ale nakonec to bylo relativne bez problemu.
Jak rikam, to komrcni pojisteni je jasna,rychla a bezpecna cesta, tohle je jen dalsi moznost, ale neni tak "straightforward"


taky by me zajimala zkusenost, kdy se nekdo jako ap bez vyplatnich pasek nebo napr zena v domacnosti tech formularu domohla ;)
stejne tak by me zajimala zkusenost takovych osob s pobytem v nemocnici nebo cimkoli slozitejsim, nez navsteva gp.
ted nove se sice na dept of health pise :"Under the current Regulations, anyone who is taking up or resuming permanent residence in the UK is entitled to free National Health Service (NHS) hospital treatment in England. If your intention is to live permanently in the UK you will be exempt from hospital charges from the date of your arrival in the country but you should expect to be asked to prove your intention and that you are legally entitled to live here. This exemption applies to your spouse, civil partner and children (under the age of 16, or 19 if in further education) if they are living here with you on a permanent basis." ale treba u aupair se da asi tezko rict, ze 'resume permanent residence'. vubec me ty jejich terminy 'ordinarily resident' nebo 'normally resident' matou...

http://www.dh.gov.uk/en/Healthcare/Entitlementsandcharges/OverseasVisitors/Browsable/DH_074376
asi 12 roky tomu
·
#13580
Dnes mi přišlo od VZP psaní, že "Z důvodu nedoložení zdravotního pojištění ze zahraničí, v období od 15.11.2010 – 31.12.2010, Vám tuto odhlášku ruším. Pojištění mělo být doloženo do 1 měsíce po Vašem návratu do ČR. Vznikla Vám tím povinnost doplatit pojistné a penále."
Chci se zeptat co s tím. Jako blbej poctivec jsem se odhlásil od VZP v listopadu, začal pracovat v UK, v lednu jsem přijel, přihlásil se na VZP a v polovině února se poctivě odhlásil. Pojištění zdravotní jsem si v mezidobí kdy jsem byl v ČR platil. Problém je, že jak jsem pochopil, pojišťovna po mně chce formulář E104 který ovšem získám po vyplnění formuláře CA3916, který se vyplňuje pokud chci zřejmě nadobro opustit GB. Ale já tedy teď bydlím a zřejmě nafurt. Navíc jsem byl de facto zaměstnán přes umbrella company a doposud jsem od nich nedostal formulář P60 který je nutný vůbec pro odeslání CA3916. K tomu CA3916 - přímo ve formuláři je uvedeno : This cannot be issued until you:

• are living in an EEA country
• are leaving the UK within the next two weeks, or
• have a final UK payslip.

Ale já nemám žádný FINAL payslip. Protože tady prostě nekončím.
A GB neopouštím - naopak jsem tu dostal další práci na nejméně 2 roky

Prosím o radu co s tím. Případám si jako v Hlava XXII.



rozumim tomu dobre, ze pracujes od te doby, co jsi prijel v listopadu do uk? i v tu dobu, co jsi byl v cechach, jsi tam byl zamestnany? pokud by tomu tak bylo, tak jsi nemel pravo se v lednu v cechach vubec prihlasit - pak ale nechapu, ze ti to povolili. nemuzes totiz byt pojisten ci 'pojisten' ve dvou statech eu najednou. jinak muzes zkusit dolozit zamestnani paylipama a dopisem od zamestnavatele, ze od tehdy do tehdy jsi u nich pracoval. jako na pojistovne v cr je to porad sazka do loterie mne prijde, jednou chteji toto, pak neco jineho a to prvni nechteji, potreti to prvni zas chteji, jenze to uz to zas clovek nema, kdzy to minuel nechteli..... kazdopadne hodne stesti, i kdybys mel ten jeden mesic doplatit, tak to neni tak moc. ja taky uz platila za mesice, kdy jsem nemela,ale proste jim doklady nestacily :(
asi 12 roky tomu
·
#13581
to Katka
Tak zena v domacnosti jsem ja a taky jsem velmi zvedava, kdo me da potvrzeni, ze jsem tady v UK byla pojistena.
V Cechach jsem odhlasena, tam jim stacilo vyplnit formular a vratit karticku.
Tady mam registraci u GP, jako NINo je tam uvedeno NINo meho muze. Takze na zaklade NHS number mame i EHIC UK.
Snad mame vse ok, ale myslim,ze bude problem ziskat ten CA3916
Doufam nebudu pak doplacet rok pojisteni :evil: Dokonce jsem zvazovala na ten rok si dat cestovni pripojisteni, ale vim, ze to je nesmysl, ze jsem v UK pojistena, kdyz tu ziju.
asi 12 roky tomu
·
#13583
Ahoj,

taky bych prosim potřebovala poradit. Nechci nic ojebávat, ale za týden odjíždim, tak chci vědět, že je všechno v pořádku. Udělala jsem to teda tak, že jsem si udělala cestovní pojištění od Allianz a odhlásila se od své pojištovny - OZP. Přijedu do Anglie a co tam? :D Určitě se bere au- pair jako prace? nemela bych prece jenom se k te pojistovne zase přihlásit a platit si to radši tady! prosím pomozte!
asi 12 roky tomu
·
#13584
cau, mas to zarizene dobre, au pair NENI prace jako takova. nebudes mit zadny NIN ci tak. v UK pojisteni nepotrebujes, na druhou stranu kdyz budes mit cestovni, nemusis se hadat. navic muzes k soukromymu lekari a hlavne, kdyby se cokoliv stalo, mas transfer domu...
asi 12 roky tomu
·
#13585
aaa, tak to je super, děkuju. Popravdě si s tim už měsíc lámu hlavu :D :D Každej včetně mojí pojištovny říká něco jinýho, tak jsem z toho zmatená. A kdyz nepracuju tak mi nevzniká žádná povinnost, nebude to pojištovna vymáhat až přijedu? Moc moc moc děkuju!
asi 12 roky tomu
·
#13586
asi se bavime kazda o necem jinym.... kdyz mas cestovni, odhlasis se v cechach, az se vratis, tak jim ukazes cestovni a je to. pokud budes v uk dyl nez plati cestovni, tak pak uz budes dokazovat vic. takze je to uplne jedno, jestli budes ted v uk i pracovat navic k au-pair. staci v cechach podepsat to prohlaseni, ze min. 6 mesicu nebudes v cechach. (coz je vlastne ze tam nebudes cerpat pojisteni, ne, ze tam nesmis jet - ja jezdim do cech na cestovni)
asi 12 roky tomu
·
#13587
No já jedu jen na šest měsíců :O Ale kdyz mi to cestovní zajišoval táta, tak není problém, aby mi ho pak prodloužil ne? Já vůbec nevim, jak to chodí, ale myslim, že tohle je přesně to, co jsem potřebovala vědět. Vážně se v tom nevyznám a hrozně mi to pomohlo :) děkuju!
asi 12 roky tomu
·
#13588
cestovni Ti muze zaridit kdokoliv (nebo si ho koupit online sama, kdyz na to prijde), jen pro odhlaseni z cesky pojistovny se musis odhlasit na 6 mesicu minimalne... ale jinak bys to mela mit v poradku. ja to takhle udelala pri odjezdu do australie a nebyl problem, jen chteli videt papir o pojisteni nekde...
asi 12 roky tomu
·
#13589
Zdravím,

do UK odjíždím 31.3. jako au pair, chtěla jsem se odhlásit od pojišťovny a zařídit si cestovní ... na to mi má rodina řekla, že stačí když se odhlásím, že napíše mé jméno na jejich rodinné zdravotní pojištění a přihlásí mě k dr, což mě trochu mate, jelikož jsem to brala tak, že v UK si pojištění neplatí, zkrátka, že to nemají jako u nás ... ?

A já jak teď vše pročítám a vidím jaké problémy pojišťovny při návratu dělají, tak se chci jen ujistit, zda to tedy pojišťovně bude takto stačit a budou to brát jako regulérní pojištění ... jen se chci ujistit, zda si raději nemám udělat to cestovní.

A oni tedy už před odjezdem budou chtít vidět nějaký doklad o tom, že budu pojištěná?
asi 12 roky tomu
·
#13590
neplati se statni, ale jestli maji soukromeho lekare, tak plati. pocitam, ze to tak bude. pred odjezdem budes muset jen podepsat cestne prohlaseni nebo tak, ze aspon pul roku nebudes v cechach. dokladat budes vse az po prijezdu.

kdyztak cestovni se da udelat i pres internet, kdyby neco....
K tomuto dotazu nejsou zatím žádné odpovědi.

Inzerce - Nové inzeráty