středa 4. červenec 2007
  207 Replies
  82.4K Visits
  Subscribe
Přeji všem tady hezký den, k tématu zdravotního pojištění v Anglii a ČR se tady toho napsalo už dost, nicméně informace jsou různé, některé se zakládají na pravdě a některé ne. Já bych teď napsala nejnovější poznatek, tedy informaci z centra mezistátních úhrad. Pokud něco nebude pravda, opravte mě. Je nezpochybnitelné, že zdravotní pojištění si můžeme platit pouze v jedné zemi, a to v zemi, kde pracujeme. Každý, kdo se neodhlásí od zdravotního pojištění v ČR pokud začne pracovat v Anlii, se dopouští protiprávního jednání a pokud na to česká zdr.poj. přijde, hrozí postihy za neoprávněné čerpání zdravotní péče. Leč paní na CMU mi nebyla schopná říct, co v případě, kdy se od pojištění v ČR neodhlásím, ale nebudu tady zdravotní péči čerpat a budu jen platit. Dále jsem neměla jasno v tom, zda se člověk stává pojištěncem v Anglii dnem příjezdu nebo až dnem nástupu do zaměstnání. Tady jsem trochu narazila nebo jsem odpověď nepochopila. Účastníkem systému zdravotního pojištění jsem údajně ve státě, kde právě žiju, i když tam nepracuju. Ale jak prokážu u britského lékaře, že žiju tam a ne v ČR, když mám trvalý pobyt tady a nemám např pracovní smlouvu nebo jiný doklad, který by dokazoval moje bydliště tam, to fakt nevím, Kdyby mi mohl někdo poradit, byla bych ráda. Poslední věcí je nezletilé dítě, které se mnou odchází do Anglie. Dítě se stává účastníkem systému zdr.poj. v závislosti na rodiči, takže bude taktéž zdravotně pojištěno v Anglii a tady bude moci čerpat jen neodkladnou zdravotní péči, vše navíc mu budu muset zaplatit. Výjimkou by bylo jedině požádat v Anglii o formulář E109, kde bych uvedla, že dítě nežije se mnou v Anglii, ale v ČR. V tom případě by zdravotní péči čerpalo tady a v Anglii by mělo nárok zase pouze na neodkladnou zdr. péči. Tohle všechno mi nekoresponduje s poznatky jiných lidí. Například synův pediatr mi řekl, že má zaregistrované dítě, kdy rodiče jsou zaměstnanci někde v EU a dítě při návštěvě tohoto pediatra nic neplatí a doktor si to vykazuje na zdr.pojišťovnu - dítě má vedeno pod zvláštním kódem pojištění a ve výkazech pro zdr.pojišťovnu ho uvádí ve zvláštní kolonce. Tak teď jsem z toho fakt jelen. Ještě prosba, je stále pravdou, že česká zdr.pojišťovna nemá nástroje na to, aby zjistila, že si platíte zdr. pojištění tady i v Anglii? Díky za připomínky.
asi 12 roky tomu
·
#13592
tak pro upresneni, kdyz budes mit od ty britsky pojistovny papir se svym jmenem/karticku s datumy, bude jim to stacit.

byla jsem v australii 8 mesicu a mela jsem australskou pojistovnu - jen jsem v cechach ukazala karticku (smlouvu jsem mela pripravenou taky....) takze urco netrvaji, ze to musi byt cesky pojisteni.
asi 12 roky tomu
·
#13593
Nejsem si jist, jestli tohle akceptuje. Pokud ne, bude to hodne drahy pro tebe. Radsi obetuj par tisic na cestovni nez xy tisic za penale....

To je právě to čeho se bojím... našla jsem cestovní, přímo balíček au pair za 2 500 a teď oni přišli s tímhle ...

No na pojišťovně se samozřejmě taky zeptám, ale jak to tu tak čtu tak kdo ví co mi řeknou a jak moc budou vědět že :huh: ... a pak budou problémy

.....

Tak teoreticky bych nějaký doklad o tom mít měla ... já už se to HM snažila vysvětlit jak to u nás funguje, nevím jestli mě dostatečně pochopila, že to máme dost složité ...
asi 12 roky tomu
·
#13594
Pokud nedolozis dpklad o tom, ze jsi to pojisteni nekde jinde vyslovene platila, tak se obavam ze ti to neprojde. Potrebujes si zaplatit v cesku cestovni pripojisteni, ktere je bud na pul roku nebo na rok, s tim ze se toho pul roku nesmis ukazat v cesku, jinac budes doplacet vsechny ty mesice. Pokud mas to to pripojsteni na rok, tak se v cesku muzes ukazat oficialne jen jednou, po pul roce a pak zas nic. V cesku neexistuji zadne specialni pojisteni pro au-pair. Uz jsem tady 3 roky a bohuzel, musim platit.
asi 12 roky tomu
·
#13595
Pokud nedolozis dpklad o tom, ze jsi to pojisteni nekde jinde vyslovene platila, tak se obavam ze ti to neprojde. Potrebujes si zaplatit v cesku cestovni pripojisteni, ktere je bud na pul roku nebo na rok, s tim ze se toho pul roku nesmis ukazat v cesku,

Jo o tom vím, ale tak to mi nikdo nedokáže, pokud nepůjdu k Dr. že jsem tady byla ne? Doklad bych asi měla ten, že by mé jméno bylo na tom jejich pojištění, jelikož říkala, že mě tam připíše a bude to za mě platit ... čili já problém nevidím, ale nevím jak ta pojišťovna ... zítra se tam zeptám, uvidím co paní bude vědět ...

Pravda, větší klid v duši bych asi měla když bych si zaplatila to cestovní ... v podstatě by mě ani nic jiného nenapadlo, kdyby nepřišli s tímhle
asi 12 roky tomu
·
#13596
Pokud nedolozis dpklad o tom, ze jsi to pojisteni nekde jinde vyslovene platila, tak se obavam ze ti to neprojde. Potrebujes si zaplatit v cesku cestovni pripojisteni, ktere je bud na pul roku nebo na rok, s tim ze se toho pul roku nesmis ukazat v cesku,

Jo o tom vím, ale tak to mi nikdo nedokáže, pokud nepůjdu k Dr. že jsem tady byla ne? Doklad bych asi měla ten, že by mé jméno bylo na tom jejich pojištění, jelikož říkala, že mě tam připíše a bude to za mě platit ... čili já problém nevidím, ale nevím jak ta pojišťovna ... zítra se tam zeptám, uvidím co paní bude vědět ...

Pravda, větší klid v duši bych asi měla když bych si zaplatila to cestovní ... v podstatě by mě ani nic jiného nenapadlo, kdyby nepřišli s tímhle


mela by Ti stacit smlouva s Tvym jmenem, u me to tak bylo. Jeste jsem jim pri odhlaseni rekla, jak se jmenuje ta pojistovna....
asi 12 roky tomu
·
#13597
No tak paní říkala, že stačí potom nějaký ten doklad kde bude vidět pojištění léčebných výloh plus překlad té smlouvy/dokladu ...

... říkala jsem to HM ta mi odepsala, něco o NHS, že se jim strhává ze mzdy?? Nevím jestli jsem to dobře pochopila ... řekla, že si klidně můžu udělat to cestovní, ať předejdu případným problémům, ale že účty za ošetření v UK budou platit přes to NHS
asi 12 roky tomu
·
#13598
hmmm tak to vypada, ze HM nema zadny pripojisteni - NHS je statni. Zdravotnictvi v UK je zdarma, ale to neprokazes v Cechach. Udelej si cestovni a mas klid.
asi 12 roky tomu
·
#13599
No právě .... udělám radši to cestovní, jestli oni mě někam napíšou a budou mi to platit z toho to nevadí ne? Vím, že nemůžu mít pojistění v ČR a zároveň v Anglii, ale cestovní a NHS mít můžu ne?
asi 12 roky tomu
·
#13600
tohle neres... NHS ma kazdy. bordel v tom dela ceska pojistovna, protoze bez zamestnani Ti NHS nedokazou... takze oboji rozhodne muzes mit, navic Ti proplati recepty a pripadne na cestovni muzes na neco jit k odbornikovi soukrome... A kdyz budes v cechach, tak na akutni Te osetri na EHIC kartu (pozadej az budes v UK na NHS strankach...). V cechach jdou proste po papiru a za penale a tahanice to nestoji...
asi 12 roky tomu
·
#13601
Ahoj! Pročetla jsem si diskusi a jsem na tom podobně jako Consuela. Chci se jen ujistit, jestli postupuji správně. Jsem au-pair ve VB, mám zařízené cestovní pojištění a na zdravotní pojišťovně v ČR jsem nahlásila dlohodobý pobyt, takže tam nic neplatím. Ve VB jsem se zaregistrovala u GP a zubaře (obojí NHS). K zubařovi jdu příští týden, vypadla mi plomba. Po 6 měsících chci přijet do ČR na 1 týden, chci se příhlásit na pojišťovně, zajít na preventivní kontroly v ČR a pak zas na pojišťovně nahlásit dlohodobý pobyt a odjet zas na 6 měsíců do VB.

Nevím ale, jestli není problém být registrovaná u GP a zubaře v Anglii a zároveň jet na týden do ČR a jít k lékařům v ČR? Myslím, že je to ok, ale chci se jen ujistit. Ví někdo, jak je to s odregistrováním od GP a zubaře v Anglii? Asi bych se měla před mým definitivním odjezdem z Anglie od nich zase odhlásit, že? Předem děkuji za odpověď.
asi 12 roky tomu
·
#13602
Ahoj! Pročetla jsem si diskusi a jsem na tom podobně jako Consuela. Chci se jen ujistit, jestli postupuji správně. Jsem au-pair ve VB, mám zařízené cestovní pojištění a na zdravotní pojišťovně v ČR jsem nahlásila dlohodobý pobyt, takže tam nic neplatím. Ve VB jsem se zaregistrovala u GP a zubaře (obojí NHS). K zubařovi jdu příští týden, vypadla mi plomba. Po 6 měsících chci přijet do ČR na 1 týden, chci se příhlásit na pojišťovně, zajít na preventivní kontroly v ČR a pak zas na pojišťovně nahlásit dlohodobý pobyt a odjet zas na 6 měsíců do VB.

Nevím ale, jestli není problém být registrovaná u GP a zubaře v Anglii a zároveň jet na týden do ČR a jít k lékařům v ČR? Myslím, že je to ok, ale chci se jen ujistit. Ví někdo, jak je to s odregistrováním od GP a zubaře v Anglii? Asi bych se měla před mým definitivním odjezdem z Anglie od nich zase odhlásit, že? Předem děkuji za odpověď.


neni to problem, proste jim to nerikej... a az budes odjizdet, bylo by to od tebe mile, ale oni to prezijou (dostavaj od NHS stejne penize za zaregistrovane pacienty...)
asi 12 roky tomu
·
#13603
Ahoj! Pročetla jsem si diskusi a jsem na tom podobně jako Consuela. Chci se jen ujistit, jestli postupuji správně. Jsem au-pair ve VB, mám zařízené cestovní pojištění a na zdravotní pojišťovně v ČR jsem nahlásila dlohodobý pobyt, takže tam nic neplatím. Ve VB jsem se zaregistrovala u GP a zubaře (obojí NHS). K zubařovi jdu příští týden, vypadla mi plomba. Po 6 měsících chci přijet do ČR na 1 týden, chci se příhlásit na pojišťovně, zajít na preventivní kontroly v ČR a pak zas na pojišťovně nahlásit dlohodobý pobyt a odjet zas na 6 měsíců do VB.


Myslim, ze toto je idelni reseni. Akorat pri tom prihlasovani v CR by ses jim asi nemala zminit ze se budes za tyden zase odhlasovat. Nemuselo by se jim to moc libit.. :)
K tomuto dotazu nejsou zatím žádné odpovědi.

Inzerce - Nové inzeráty