středa 4. červenec 2007
  207 Replies
  82.4K Visits
  Subscribe
Přeji všem tady hezký den, k tématu zdravotního pojištění v Anglii a ČR se tady toho napsalo už dost, nicméně informace jsou různé, některé se zakládají na pravdě a některé ne. Já bych teď napsala nejnovější poznatek, tedy informaci z centra mezistátních úhrad. Pokud něco nebude pravda, opravte mě. Je nezpochybnitelné, že zdravotní pojištění si můžeme platit pouze v jedné zemi, a to v zemi, kde pracujeme. Každý, kdo se neodhlásí od zdravotního pojištění v ČR pokud začne pracovat v Anlii, se dopouští protiprávního jednání a pokud na to česká zdr.poj. přijde, hrozí postihy za neoprávněné čerpání zdravotní péče. Leč paní na CMU mi nebyla schopná říct, co v případě, kdy se od pojištění v ČR neodhlásím, ale nebudu tady zdravotní péči čerpat a budu jen platit. Dále jsem neměla jasno v tom, zda se člověk stává pojištěncem v Anglii dnem příjezdu nebo až dnem nástupu do zaměstnání. Tady jsem trochu narazila nebo jsem odpověď nepochopila. Účastníkem systému zdravotního pojištění jsem údajně ve státě, kde právě žiju, i když tam nepracuju. Ale jak prokážu u britského lékaře, že žiju tam a ne v ČR, když mám trvalý pobyt tady a nemám např pracovní smlouvu nebo jiný doklad, který by dokazoval moje bydliště tam, to fakt nevím, Kdyby mi mohl někdo poradit, byla bych ráda. Poslední věcí je nezletilé dítě, které se mnou odchází do Anglie. Dítě se stává účastníkem systému zdr.poj. v závislosti na rodiči, takže bude taktéž zdravotně pojištěno v Anglii a tady bude moci čerpat jen neodkladnou zdravotní péči, vše navíc mu budu muset zaplatit. Výjimkou by bylo jedině požádat v Anglii o formulář E109, kde bych uvedla, že dítě nežije se mnou v Anglii, ale v ČR. V tom případě by zdravotní péči čerpalo tady a v Anglii by mělo nárok zase pouze na neodkladnou zdr. péči. Tohle všechno mi nekoresponduje s poznatky jiných lidí. Například synův pediatr mi řekl, že má zaregistrované dítě, kdy rodiče jsou zaměstnanci někde v EU a dítě při návštěvě tohoto pediatra nic neplatí a doktor si to vykazuje na zdr.pojišťovnu - dítě má vedeno pod zvláštním kódem pojištění a ve výkazech pro zdr.pojišťovnu ho uvádí ve zvláštní kolonce. Tak teď jsem z toho fakt jelen. Ještě prosba, je stále pravdou, že česká zdr.pojišťovna nemá nástroje na to, aby zjistila, že si platíte zdr. pojištění tady i v Anglii? Díky za připomínky.
asi 6 roky tomu
·
#50751
Dobry den,

Tohle pisu ze sve zkusenosti, ziji v Anglii uz 11 let. Pokud se chystate v Anglii zit dele jak 12 mesicu tak doporucuji se odhlasit v Cechach.
Platite to uplne zbytecne. Ja do Cech jezdim k zubari a ke gynekologovi na rocni preventivni prohlidky. Za gynekologickou prohlidku vcetne skenu zaplatim cirka 800Kc, za zubare i s bilou plombou kolem 1000Kc, to mate rozhodne levnejsi nez platit zdravotni pojisteni v Cechach mesicne.

Mam 2 deti, jsou anglicke a ceske narodnosti (nikdy v Cechach nezili), protoze maji ceske obcanstvi a jsou mladsi 18 let automaticky dostanou karticku zdravotni pojistovny v Cechach, i kdyz v Cechach sama neziju a neplatim zdravotni pojisteni, a zdravotni karticku nemam, moje deti maji pravo na zdravotni peci v Cechach.
Sice toho moc nevyuzivame ale vim kdyz jedeme do Cech na prazdniny tak mohu vzit deti k praktickemu lekari, k zubari jako jine ceske dite, cehoz jsem uz parkrat vyuzila kdyz byli behem prazdnin nemocne.

Pojisteni v Anglii:
Pokud mate bydliste v Anglii, nemusi byt trvale, ja sama jsem porad ceska a nemam anglickou narodnost, (do cervna tohoto roku jsem mela trvale bydliste v Cechach) zajdete si k vasemu nejblizsimu doktorovi neboli GP. Tam se zaregistrujete, vyplnite formular, ukazte jim pas nebo ridicak a oni vam vystavi NHS number. V Anglii nejsou zdravotni karticky ktere nosite u sebe a ukazujete lekari jako u nas, registrace uplne staci. Kdyz jsem prijela poprve do Anglie tak jsem pracovala jako Au-pair a zaregistrovala jsem se u GP a vim ze s tim zadny problem nebyl.
asi 5 roky tomu
·
#51419
Ahoj lidi, taky bych mela jednu otázku,četla jsem tu toho fakt dost a stejne mi jde z toho hlava dokola.Jedu jako au pair do uk do Anglie. Odhlasuju se z pojišťovny v cr a vyrizuju cestovni pojisteni. Jak je to s lecbou primo v uk? Ja nejsem jejich pojistenec? Nebo jsem? Budu za lékařské prohlidky a ošetření platit? Nin a bankovní ucet si vyrizovat samozrejme budu.Ale vlastne jako oficialni zamestnanec tu vedena nebudu. Jde mi o to, ze kdyby se vyskytly zdravotni problemy u me jak je resit moc dekuju za info.Ikdyz jsem tu neco podobneho cetla nejsem si moc jista.Za kazdou radu budu rada.Diky.
asi 5 roky tomu
·
#51439
Je to docela jednoduché. Každá osoba registrovana v systemu v gb ma insurance number a k tomu se váže zdravotní odvody z vyplaty automaticky. Zdravotni registr zatim neni sjednoceny, ale správně by to mělo být, že v pracuji v uk, platim daně a zdravotní v uk. V cesku si zaplatim za každou u návštěvu a pokud například na dovolené v cesku dojde ke zdravotní komplikaci a je nutné ošetření nebo operace, je placená z pojisteni NHS. Úplně jiná situace je, pokud si platíte nějaké vlastní pojištění, to pak dle pojistky můžete jit kamkoliv a kdekoliv a je to kryté. Běžně taková pojistka stojí pres 50 liber měsíčně a můžete si užít privátních zařízení, což je úplně jiny standart.
K tomuto dotazu nejsou zatím žádné odpovědi.

Inzerce - Nové inzeráty