pondelok, 25. február 2013
  81 Replies
  894 Visits
  Subscribe
Ahojte, chtel bych se zeptat nekoho, kdo zije v UK, jestli by mohl porovnat zivotni naklady z financni stranky veci - napr. na kolik vyjde zivot v Anglie draz nez v CR (napr. mesicne). Co se tyka jidla/dopravy/pojisteni a ostatnich veci, ktere k zivotu patri... Krome Londyna, kde jsou zivotni naklady o dost vyssi, ale co takovy Bristol, Liverpool nebo Manchester? Poradi nekdo? Diky
11 years ago
·
#45101
Z mnohých názorů co tu padly je krásně vidět jak dokážeme být netolerantní. Soudíme aniž bychom znali okolnosti, motivy a důvody. Vybočuješ z řady? Nejsi normální. Tečka. Jsme už asi tak zblblí tím vším co do nás hustí média, co je a co není ‘‘normální‘‘, že nechápeme jak někdo může uznávat jiné životní hodnoty než my, mít jiné potřeby, že se někdo může dobrovolně vzdát tak ‘‘nepostradatelných‘‘ věcí, a co hůř - ne proto že by finančně strádal, ani proto aby šetřil nebo skrblil. To mozek některých už teprve nebere. :-) Ani ve snu si nepřipustíme třeba jen tu možnost že ten, kdo se dobrovolně vzdá některých výdobytků moderní civilizace a rozhodne se žít trochu nebo i více odlišně, že tenhle flintstone, tarzan, nebo hobit by snad nedej bože mohl mít v té své chatrči z mechu a kapradí stejnou, nebo dokonce i vyšší životní úroveň než my. V každém druhém příspěvku tu čtu o ’’kvalitativních rozdílech‘‘, ‘‘normálním způsobu života‘‘, ‘‘nízké životní úrovni‘‘, ‘‘podmínkách jak za středověku‘‘,.... Každý máme tu svoji hranici ‘‘normálnosti‘‘ nastavenou asi trochu jinak. Alanovi úplně stačí aby člověk po třicítce neměl vlastní byt, a hned je jeho úroveň nízká. Argumentuje oficiální definicí z Wikipedie, kterou chce potvrdit svá slova. ***************************************************************** "Životní úroveň lze definovat jako míru uspokojování materiálních i nemateriálních potřeb a tužeb jednotlivce či skupiny zbožím a službami." ***************************************************************** Přitom na můj dotaz jak může cokoli tvrdit o mé životní úrovni když nezná moje potřeby a tužby a zdali jsou či nejsou uspokojeny dokáže napsat ‘‘Ve srovnani s "prumerem" je hlavne tvoje letni zivotni uroven nizka.‘‘ :-) :-) :-) Možná bys měl tu definici na webu uvést na pravou míru. :-) Tvrdíš že si v mnohém protiřečím a to aniž by o mě cokoli věděl, soudíš na základě svého vnímání světa, svých potřeb a svých životních hodnot. http://www.pohyby.co.uk/index.php?option=com_kunena&view=topic&catid=116&id=43368&limitstart=36&Itemid=70&lang=cz#45381 Když ti všechno objasním, je ze mě hned demagog. :-) Moje levné noční nákupy nazýváš skrblením. Když ti teď řeknu že to dělám ne kvůli zbytečnému vyhazování peněz (čemuž jsem myslel že snáz porozumíš neboť všechno měříš penězi), ale protože nesnáším plýtvání (jakékoliv), a ty neutracené libry jsou jen příjemný vedlejší efekt, - budeš tomu věřit? Nebo spíš - budeš vůbec chápat o čem tu mluvím? Ty si přijdeš za poledne do obchodu, nakoupíš si co chceš a na co máš chuť, a nic víc tě nezajímá, proč taky? :-) Napadlo tě někdy kde končí všechno to jídlo které ten den musí z pultů pryč a které se do půlnoci neprodá? Všechno jde do smetí, - ve 24h řetězcích desítky kil potravin které jsou naprosto v pořádku, nic jim není, žádná prošlá záruční lhůta, jen lhůta po kterou mohou být vystaveny na pultech, a ta se obvykle od doby doporučené na spotřebu liší. Honza v Tescu dělal, sice nevím v jak velkém, ale určitě by ti mohl vyprávět kolik se toho tam každou noc vyhazuje. Když budu nakupovat jako ty, jen ‘‘čerstvé‘‘ potraviny které ten den nekončí, co myslíš že se stane s tou mojí dávkou zlevněného která by normálně skončila u mě doma v mrazáku? Část vykoupí jiní ‘‘skrblíci‘‘, ale zdaleka ne všechno. Ten zbytek mého podílu by šel naprosto zbytečně plesnivět do popelnice. A pokud by zrovna místní bezdomovci ten den neměli hlad a nezašli do kontíku na baštu, žádný užitek. Další poustevníkova demagogie? :-) Narcisie si zase dost dobře nedovede představit zmražené mléko, sice to nikdy nevyzkoušela, pravděpodobně ani nevyzkouší, ale to jí nebrání zaujmout negativní postoj. Já se mlíko naučil mrazit taky až tady, viděl jsem to u spolubydlící, vyzkoušel a spokojenost. Až to zkusíš (jako Honza který ale nadšený příliš nebyl :-) ), pak něco říkej. Nechápeš kde beru prostor na tolika jídla v mrazáku a argumentuješ spolubydlícími. Zřejmě soudíš podle sebe, nebo si možná nedovedeš představit že jsou i civilizované moderní share, kde nemusí být jen jeden prťavý šuplíkový mrazáček na celý dům. Není house jako house, já bydlím v pětihvězdičkovém, kde jsme si mohli dovolit mrazáky dva. Jeden tradiční, velký jako menší lednice, a k tomu ještě i druhý, obrovský skříňový, co pobere 200 litrů. Jak to tak vypadá tak mám asi v tomhle shared house mnohem větší tabulkovou ‘‘mrazákovou životní úroveň‘‘ na osobu než ty ve svém bytě. :-) Dost možná že mám i mnohem zdravější a pestřejší jídelníček než ty, protože nějaké čínské polívky nebo pruhované ‘‘vyrobeno pro Tesco‘‘ zboží (singles ‘‘cheese‘‘ s 11% sýra, ’’klobásy‘‘ s 23% masa,....) do slev obvykle nepřijdou, to totiž přes den vykoupí ti co na jídle skutečně šetří, ovšem za ceny mnohem vyšší než co já dám za kvalitní potraviny večer. A i když tu teď spousta z vás moralisticky pokřikuje ‘‘prošlé kupovat - no fuj, to je humus‘‘, nedal bych ani libru za to že už jste to byli dnes nebo včera v noci v Tescu obhlídnout :-). Hlavně když se na poprvé nezadaří tak levně jako já, tak to nevzdávat, všechno chce čas, i jak správně nakupovat se člověk musí nejdřív naučit. Ještě k té mojí ’’středověké‘‘ životní úrovni - podle definice wikipedie, se kterou se předpokládám většina ztotožňuje, tedy alespoň teoreticky, když už ne prakticky. :-) ************************************************************* "Životní úroveň lze definovat jako míru uspokojování materiálních i nemateriálních potřeb a tužeb jednotlivce či skupiny zbožím a službami." ************************************************************* Když jsem loni v květnu hledal práci, měl jsem nemateriální potřebu bydlet blízko kopců a lesů, dál od velkých měst. Odmítnul jsem tedy nabídku v 300.000 Cardiffu a namísto toho vzal job na 16.000 vesnici. Potřeba uspokojena. Poté co jsem nastoupil, časově poměrně daleko (na kolo, bus i vlak) od místa kde jsem tehdy bydlel, neměl jsem žádnou potřebu přespávat někde v BB než se rozhodnu jestli v té práci zůstanu nebo ne. Ty lesy po okolí jsem ještě příliš neznal, a tak byla přirozená tužba trochu víc je prozkoumat. 2 měsíce jsem si tak každý všední den po práci udělal několikahodinovou výletní dovolenou s úžasnými noclehy pod hvězdami a za deště v supr přístřešcích. Tužba uspokojena. Koncem srpna přišla materiální potřeba přestěhovat se pod pevnou střechu, společně s nemateriální tužbou bydlet s místními Welšany, - šel jsem tedy do share house s domorodci, potřeba i tužba uspokojeny. Měl jsem materiální potřebu velkého mrazáku, landlord zakoupil, potřeba uspokojena. Měl jsem materiální pořebu velkého pracovního stolu do svého pokoje, landlord nezakoupil protože to z jeho pohledu byla potřeba zbytná, tak jsem zakoupil já za svoje. Potřeba uspokojena. Mám pokračovat? Myslím že moje životní úroveň je přinejmenším víc než uspokojující. :-) Utrácím za to co je pro MĚ důležité, neutrácím za z mého pohledu nesmysly, z pohledu někoho ‘‘normálního‘‘ třeba jen přirozené lidské potřeby, jako každou neděli si zajít do restaurace na sváteční oběd, pak si zakřičet na stadion na fotbal, a večer se jít opít do hospody. :-) *********************************************************** ‘‘Poustevnikuv pristup je zajimavy, osobne bych klidne do Tesca v noci sla, ovsem v okoli meho bydliste zadne takove neni, jen mensi obchod, a tam jsem teda nikdy na tak velke slevy poloprosleho zbozi nenasla, takze toto se podle me da delat jen v nejakych oblastech, ne kdyz bydlite nekde pobliz centra, kde jsou spis mensi obchody jako Coop atd. Takze tohle levne nakupovani je zas pro lidi, co bydli nekde pobliz mega Tesca, ci maji auto.‘‘ ************************************************************ Někde najdeš slevy i v menších krámcích, ale ne tak velké a malý výběr. Chce to velké Tesco nebo Asdu, čím větší, tím lepší. Kde bydlíš? Na skotských Highlands, kde desítky mil široko daleko nic než vřes a ovce? Já tady na vesnici mám také akorát menší Coop, do velkého Tesca jezdím 10km, což je slabá půl hoďka kolmo. Zpátky je to sice trošku delší jednak že je to do vršku, ale hlavně že mám někdy i nějakých 20 nebo 30kg nákladu v brašnách. :-) Ale pohoda, klídek, noční romantika. Mám to po uzoučké autoprázdné farmářské okrsce, měsíc a hvězdy mi svítí na cestu, nádhera. Proč já můžu a jiní co jsou také bez aut skuhrají že ne? (teď nemyslím zrovna tebe, možná jsi drobná holčina co by to fyzicky neutáhla). Nejspíš proto že taková trotlovina - pachtit se na bicykli 10km do obchodu jak někdy před 100 lety, a ještě k tomu v noci, to může napadnout akorát toho praštěného poustevníka a ne moderního civilizovaného člověka 21. století ze západní Evropy. :-) ************************************************************** Ohledne domku v lese jsem se ptala me eko britske spolubydlici, ktera dlouho /z donuceni/ zila ve skvotu a podobne, a zivot v lese taky zkusila, a pry na tohle dostat povoleni neni jen tak. Musis pry mit vlastni pozemek; takze zase jako alternativa pro nekoho kdo prijede do Anglie to je trosku mimo realitu. *************************************************************** To je sice pravda, ale nemožné to není. Dal bych sem link na několikahodinové video o komunitě welšských hobitů kteří si to úředně vydupali, ale obávám se že o takový program tu nikdo stát nebude. :-) K tomuto tématu nejen pro dnešek končím, tečku si ž udělejte sami. :-) Užívejte života a ať vám neklesá. Ta životní úroveň. :-)
11 years ago
·
#45103
[quote]Z mnohých názorů co tu padly je krásně vidět jak dokážeme být netolerantní. Soudíme aniž bychom znali okolnosti, motivy a důvody. Vybočuješ z řady? Nejsi normální. Tečka. Jsme už asi tak zblblí tím vším co do nás hustí média, .........[/quote] Ja jsem rad ,ze diskuse nesklouzla do osobnich injektiv, kazdy pravdepodobne mame svoji pravdu ,konecne kazdy si muze udelat svuj nazor ,kdyz jsi stastny ja te nehodlam presvedcovat ,aby jsi cokoliv menil ,me vicemene pripada extremni bivakovat v lese.
11 years ago
·
#45104
Poustevniku napsal jsi to dobre... co bys chtel od komunity cechu ktera ve vetsine vyznava pohled "jsi jinej = spatnej" (pozustatek komunismu v nas) a zaroven zije v zemi ktera je po americe nejvic konzumni zemi na svete kde se vsechno meri penezi? Vlastne i to ze muzes kupovat levny potraviny je primej dusledek toho jak tahle zeme funguje ale ty se svym pristupem jsi zde jak urcite vis uplnej exot (v dobrym slova smyslu) kterej z toho ovsem muze dobre profitovat takze proc ne.. Vzdycky se vyplati jit proti proudu!
11 years ago
·
#45106
Na kole jezdim, ale moc bych toho jednak neutahla, jednak cesta k tomu nejblizsimu Tescu je sice romanticka pres mistni allotmenty, ale vzhledem k tomu, co za lidi se tam pohybuje uz odpoledne, tak bych se bala o sebe i o to kolo:-). Ale mozna zkusim Coop pobliz, jestli nabizeji neco aspon po devate vecer. A prosim o link na hobiti video:-). Ohledne vybirani popelnic, co takovy freeganismus? Osobne na tom nevidim nic tak spatnyho, nedelaji to jen bezdomovci, jen dalsi alternativa.
11 years ago
·
#45108
http://livinginthefuture.org/index.php/1 Popelnice mě tedy ještě nenapadlo začít prohledávat :-). Každopádně je dobře že jsou lidé, a zdá se že jich není málo, kteří tuhle záslužnou činnost cíleně provozují. Ne proto že by z existenčních důvodů museli (jako bezdomovci), ale protože jim spotřební životní styl 'použit a vyhodit' vadí a snaží se s tím něco dělat.
11 years ago
·
#45111
Lidi nejde to porovnavat jako nejakou jednotku ... jak se kdo zaridi tak to ma ... Nejsem zadnej genius ... ani maturu nemam ... ale dokazu si z vyplaty v klidu 300-400 liber usetrit ... v CR to neslo ... nedostal jsem ani sanci na pohovor kdyz sem rekl ze nemam maturu ... ted makam jako team leader a vyrabime bezpecnostni kamery na ropne plosiny atd ... muzu si jit na obed do restaurace kdykoliv . koupil jsme si auto lagunu z roku 2004 v super super kondici vse nove vymenene majitel se vazne staral za 1100 liber ... v CR by stala tak 3000 liber ... ja uz tu zustanu ... nejsme tu si vydelat ale kdyz vidim jak se to doma sere nemam duvod se vracet ... pokud neni nekdo na dobre zidli v CR tak radim vypadnout a anglie je v pohode ... kousek od domova letadlem 2-3 hodky ... neni potreba zadne povoleni, lide jsou tu prijemny jdu do kramu a prodavacka se na me usmiva ... proc?? protoze i z minima se tu da v klidu zit... hospoda je draha ale da se delat party doma a to je pak 1/4 cena ... maso je zdrazsi ale platy jsou jinde ... nafta je jak nekdo psal o 10% drazsi ... pojisteni je na auto drahe hadry levny ... vse ma neco pro neco proti ... kradou tu max pristehovalci obcas nejaka vyjimka ... za posledni rok sem auto nezamknul ani jednou ani pred tescem ,,, birokracie zadna nebo minimalni , u doktora sem nenechal jeste ani libru krom zubare ... pravda zubare mam stale v CR :-) a rad si zaplatim v CR :-) pojisteni plati zamestnavatel ... vse je tu ofiko protoze si okradat anglii nikdo nedovoli .a dalsi bonus? clovek se zlepsi v anglictine kdyz chce ... muj nazor s prestavkou jsem tu 4 a pul roku a kdyz sleduju co se v CR deje tak jedine co mi z CR chybi je rodina a kamaradi ... muj nazor ... radim kazdemu kdo ma odvahu at neresi co ztrati kdyz pojede ale spis co najde kdyz dojede ci doleti :-) vratit se muze do CR vzdy :-) nebo se pletu? muj nazor dikes honza
11 years ago
·
#45114
[quote].... Vzdycky se vyplati jit proti proudu![/quote] Tak jestli to je takhle tak to nakoupim facebook ,vetsina prodava ,ted je za $27/akcie tak uvidim jestli budu za pul roku milionar.
11 years ago
·
#45115
poustevnik, dost dobre nechapu, proc se mnou mluvis takovym utocnym tonem. jsem ti nic spatneho nerekla, ze neco nechapu, staci mi odpovedet, ze to mas tak a tak. a snad jsem nekde rekla, ze bydlim ve vlastnim flatu?? taky jsem ze zacatku zila v sharu (6 dalsich pokoju - 4 z usa, 1 kanadan, 1 rek) a slo to, ale proste potrebuji vic soukromi a cistoty. ted jsem vdana,a zrovna pri vymneni prace jsem si zlomila obratel, takze momentalne zijeme jen z platu manzela u jeho kamarada, mame vlastni velky pokoj a koupelnu v novostavbe, takze jsem vice mene spokojena. s jednim platem teda nic neusetrime, takze do vlastniho buh vi kdy se prestehujeme, ale rozhodne se nestravuji dle tvych predstav, utratime v tescu a pripadne i v nejakem jinem obchode (napr. Grill shop je fajn a maso jedine cerstve z halal shopu,ikdyz je drazsi nez to balene) kolem 300 mesicne za kvalitni cerstve produkty. to ovsem neznamena, ze se branim obcas koupit neco, cemu vyprsi datum spotreby. asi se budes divit, ale me taky vadi plytvani, kde koliv, ale to neznamena, ze kvuli tomu nebudu spat do pulnoci, kdyz brzy vstavam apod. krome toho tridim odpad a dle moznosti se zucastnim nejake dobrovolnicke cinnosti, napriklad pomoc starsim s osvojenim pc atd. nebo pristi tyden se chystam zdarma nafotit jednu akci. mimo jine jsem posedla cestovanim, takze hodne utratime za ruzne pamatky a cestovani metrem. auto je tady sice levne, s mym ridicakem i pojisteni vyjde v pohode, ale podle mne je zbytecne ho pouzivat pro jednu max 2 osoby vzhledem k zivotnimu prostredi a dobre dopravni dostupnosti. mimochodem, jestli to chapu dobre, zijes nekde mimo Londyn, kde jsou vsichni zivotni naklady o dosti levnejsi.. jo, a cose tyce jeste toho cestovani, tak jsem projela stopem cely kypr, byla ubytovana pres couchsurfing a jednou spala na plazi. v cesku cestuji pouze se spacakem a v podstate jsem za ubytovani platila pouze ve studenem finsku. ale tohle vsechno patrilo k pobaveni a sblizeni se se zahranicni kultururou. kdezto k dlouhodobemu kvalitnimu zivobyti oprabdu potrebuji muj vlastni prostor.
11 years ago
·
#45116
Nemám pocit že by má odpověď byla jakkoli útočná. Myslím že jsem reagoval přiměřeně – s ohledem na to co jsi napsala, a jak jsi to napsala.
There are no replies made for this post yet.
Be one of the first to reply to this post!

Inzerce - Nové inzeráty